Pandemie ještě neskončila.
Počty nově infikovaných covidových pacientů každý den klesají as jarem přichází i uvolnění pandemických opatření.
Od čtvrtka (21. 4.) se ruší povinná karanténa po kontaktu s pozitivní osobou i povinnost nošení respirátorů a roušek.
Odborníci však varují, že navzdory příznivé situaci na Slovensku celosvětová pandemie ještě neskončila.
„Ne, nejsme na konci pandemie. Jsme na konci omikronové vlny v Evropě. Pandemie má už z definice globální charakter a v některých regionech si zažívají nejhorší časy právě teď. Ale souhlasím, že k tomu konci pandemie směřujeme a tím koncem pro mě bude, když bude situace zvládnutelná bez jakýchkoli omezení,“ říká pro deník SME virolog Boris Klempa z Biomedicínského centra Slovenské akademie věd (SAV).
S tímto názorem se ztotožňuje i viroložka Tatiana Betáková, která působí na Přírodovědecké fakultě UK a také v Biomedicínském centru SAV. Objasňuje, že Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží definovat kritéria, podle kterých by se zrušila nouzová situace v oblasti veřejného zdraví na mezinárodní úrovni.
Zatímco na Slovensku počet nově infikovaných lidí klesá, v jiných oblastech světa, jako jsou například Čína, Severní Korea, Japonsko, Tchaj-wan, Finsko, Nový Zéland a podobně, každý den evidujeme několik desítek tisíc nově infikovaných lidí. Na konci pandemie tedy rozhodně ještě nejsme ,“ konstatuje pro SME Betáková.
Situaci ohledně očkovacích látek zkomplikovala varianta omikron, která se objevila v Jižní Africe na konci listopadu a způsobila snížení jejich účinnosti.
Farmaceutické společnosti se proto předhánějí, aby včas přepracovaly stávající vakcíny a již v létě vyrobily nové posilující dávky, které budou pro pacienty k dispozici na podzim.