Tipy pro stravování při cukrovce

Date:

Existují dva hlavní typy cukrovky. Protože ale dva lidé s cukrovkou nejsou stejní, neexistuje tedy univerzální diabetická dieta pro každého diabetika. Naštěstí je ale mnoho tipů, které vám mohou pomoci při výběru zdravějších potravin.

Cukrovka a její typy

Cukrovka neboli diabetes mellitus je chronické onemocnění, při kterém tělo není schopno účinně regulovat hladinu cukru (glukózy) v krvi. Existují dva hlavní typy diabetu: diabetes 1. typu a diabetes 2. typu.

Cukrovka 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém těla napadá a ničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulín, hormon, který pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Lidé s cukrovkou 1. typu si musí k regulaci hladiny cukru v krvi píchat inzulín nebo používat inzulínovou pumpu. Cukrovka 1. typu je obvykle diagnostikována u dětí a mladých dospělých a není způsobena faktory životního stylu, jako je strava a pohyb.

Cukrovka 2. typu je nejčastějším typem cukrovky a je obvykle diagnostikována u dospělých. Jedná se o chronické onemocnění, při kterém tělo neprodukuje dostatek inzulínu nebo inzulín, který produkuje, nevyužívá efektivně.

To může vést k vysoké hladině cukru v krvi, která může způsobit řadu zdravotních problémů. Diabetes 2. typu je často způsoben faktory životního stylu, jako je špatná strava, nedostatek fyzické aktivity a nadváha nebo obezita.

Cukrovka 1. i 2. typu může způsobit řadu zdravotních problémů, pokud se neléčí. Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit cévy a nervy, což vede ke komplikacím, jako jsou srdeční onemocnění, mrtvice, onemocnění ledvin, poškození nervů a slepota. Cukrovka je také hlavní příčinou amputací v důsledku poškození cév a nervů na nohou.

Léčba cukrovky obvykle zahrnuje kombinaci léků, změny životního stylu a pravidelné sledování hladiny cukru v krvi. Léky na cukrovku mohou zahrnovat inzulínové injekce nebo inzulínové pumpy pro osoby s cukrovkou 1. typu a perorální léky nebo inzulínové injekce pro osoby s cukrovkou 2. typu.

Změny životního stylu u lidí s cukrovkou zahrnují především dodržování zdravé stravy, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování zdravé hmotnosti. Pravidelné sledování hladiny cukru v krvi je pro osoby s diabetem také důležité, protože může pomoci odhalit případné problémy s kontrolou hladiny cukru v krvi a umožnit případnou úpravu léčby.

Diabetes je chronické onemocnění, které vyžaduje pečlivou léčbu, aby se předešlo závažným komplikacím. Je důležité, aby lidé s diabetem dbali na kontrolu hladiny cukru v krvi a udržovali si svoje zdraví.

Stravování při cukrovce

Pokud máte cukrovku 1. typu, je počítání sacharidů opravdu důležité pro udržení stálé hladiny glukózy v krvi. Při něm odhadujete, kolik sacharidů obsahuje vaše jídlo, a porovnáváte to s tím, kolik inzulínu si musíte vzít.

Pokud máte diabetes 2. typu a máte nadváhu, je důležité najít způsob, jak zhubnout, protože to skutečně zlepšuje léčbu diabetu. Může totiž pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a snížit riziko dalších komplikací.

Existují různé způsoby, jak toho dosáhnout, příkladem je nízkosacharidová, středomořská nebo velmi nízkokalorická dieta. Snížení hmotnosti vám může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi a nyní víme, že výrazné snížení hmotnosti může u některých lidí dokonce vést k remisi diabetu 2. typu.

Je důležité myslet na velikost porcí, ať už máte diabetes 1. nebo 2. typu. Výpočet nutričních hodnot při počítání sacharidů nebo regulaci hmotnosti je pak mnohem snazší. Pamatujte, že velikost porcí je pro každého jiná, takže to, co je vhodné pro někoho jiného, nemusí být zrovna vhodné pro vás. Níže je několik tipů, na co si dát pozor při stravování u cukrovky.

Zvolte zdravější sacharidy

Všechny sacharidy ovlivňují hladinu glukózy v krvi, proto je důležité vědět, které potraviny obsahují sacharidy. Vybírejte si zdravější potraviny, které obsahují sacharidy, a dávejte si pozor na velikost porcí.

Zde jsou některé zdravé zdroje sacharidů:

 • celozrnné obiloviny, jako je hnědá rýže, pohanka a celý oves
 • ovoce
 • zelenina
 • luštěniny, jako je cizrna, fazole a čočka
 • mléčné výrobky, například neslazený jogurt a mléko

Zároveň je důležité omezit potraviny s nízkým obsahem vlákniny, jako je bílé pečivo, bílá rýže a vysoce zpracované obiloviny. Pokud si nejste jisti, můžete se při hledání potravin s vysokým obsahem vlákniny podívat na etikety potravin.

Jezte méně soli

Konzumace velkého množství soli může zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku, který následně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. A pokud máte cukrovku, jste již tak více ohroženi všemi těmito onemocněními.

Snažte se omezit množství soli na maximálně 6 g (jednu čajovou lžičku) denně. Spousta balených potravin již sůl obsahuje, takže nezapomeňte kontrolovat etikety potravin a vybírat si ty, které obsahují méně soli.

Vaření z masa vám pomůže hlídat si, kolik soli jíte. Můžete být také kreativní a vyměnit sůl za různé druhy bylinek a koření, abyste dodali jídlu větší chuť.

Jezte méně červeného a zpracovaného masa

Pokud omezujete sacharidy, můžete si začít dávat větší porce masa, které vás zasytí. Není však dobré, abyste to dělali s červeným a zpracovaným masem, jako je šunka, slanina, klobásy, hovězí a jehněčí maso. Všechny tyto druhy masa jsou spojovány se srdečními problémy a rakovinou.

Zkuste vyměnit červené a zpracované maso za tyto druhy:

 • luštěniny, jako jsou fazole a čočka
 • vejce
 • ryby
 • drůbež, jako je kuřecí a krůtí maso
 • nesolené ořechy

Fazole, hrách a čočka mají také velmi vysoký obsah vlákniny a příliš neovlivňují hladinu glukózy v krvi, takže jsou skvělou náhradou za zpracované a červené maso a udržují pocit sytosti.

Ryby jsou pro nás dobré, ale tučné ryby, jako je losos a makrela, jsou ještě lepší. Jsou bohaté na tzv. omega-3 olej, který pomáhá chránit vaše srdce. Snažte se jíst dvě porce tučných ryb týdně.

Tip: Víte, jak snížit hladinu cukru v krvi s pomocí stravy?

Jezte více ovoce a zeleniny

Konzumace ovoce a zeleniny je pro vás prospěšná. Díky tomu získáte každý den vitamíny, minerály a vlákninu, které vaše tělo potřebuje k udržení zdraví.

Možná vás zajímá, jak je to s ovocem a zda byste se mu měli vyhýbat, protože je sladké. Odpověď zní ne. Ovoce je dobré pro každého, a pokud máte cukrovku, není tomu jinak. Ovoce sice obsahuje cukr, ale je to cukr přírodní. To je velký rozdíl oproti přidanému cukru, který je obsažen například v čokoládě, sušenkách a koláčích.

Vybírejte si zdravější tuky

Všichni potřebujeme ve stravě tuky, protože nám dodávají energii. Různé druhy tuků však ovlivňují naše zdraví různým způsobem.

Zdravější tuky jsou v potravinách, jako jsou nesolené ořechy, semínka, avokádo, tučné ryby, olivový olej, řepkový olej a slunečnicový olej. Některé nasycené tuky mohou zvyšovat množství cholesterolu v krvi, což zvyšuje riziko srdečních problémů. Ty se nacházejí především v živočišných produktech a hotových jídlech, jako např:

 • červené a zpracované maso
 • ghí
 • máslo
 • sádlo
 • sušenky, koláče, dorty a pečivo

Přesto je dobré omezit používání olejů obecně, takže se snažte jídla raději vařit v páře nebo péct.

Omezte přidaný cukr

Vyřazení cukru může být zpočátku opravdu těžké, takže malé praktické výměny jsou dobrým výchozím bodem, když se snažíte omezit nadbytečný cukr. Dobrým začátkem může být výměna sladkých nápojů, energetických nápojů a ovocných šťáv za vodu, obyčejné mléko nebo čaj a kávu bez cukru.

Vždy můžete vyzkoušet nízkokalorická nebo umělá sladidla, která vám pomohou s omezením. Vyřazení těchto přidaných cukrů vám pomůže kontrolovat hladinu glukózy v krvi a udržet si nízkou hmotnost.

Buďte chytří, pokud jde o svačiny

Pokud máte chuť na svačinu, volte místo chipsů, brambůrků, sušenek a čokolády raději jogurty, nesolené ořechy, semínka, ovoce a zeleninu. Stále si však hlídejte své porce – pomůže vám to udržet si váhu.

Minerály a vitamíny získávejte z potravin

Neexistují žádné důkazy o tom, že by vám minerální a vitamínové doplňky pomáhaly zvládat cukrovku. Pokud vám tedy lékař neřekl, že máte nějaký doplněk užívat, například kyselinu listovou v těhotenství, není třeba tyto doplňky užívat.

Tip: Víte, co je těhotenská cukrovka?

Je lepší získávat základní živiny konzumací směsi různých potravin. Některé doplňky stravy totiž mohou ovlivňovat vaše léky nebo zhoršovat některé komplikace cukrovky, například onemocnění ledvin.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Tipy, jak se stravovat při vysokém krevním tlaku

Dnešní uspěchaná doba je nevyzpytatelná. Přináší s sebou mnoho...

Imunitní systém ve vašem těle

Imunitní systém není umístěn v jednom orgánu, ale nachází se...

Osvěžující alternativy kávy, které si zamiluješ

V teplých dnech má málokdo chuť na horkou kávu....

Nosíte brýle a máte unavené oči? Možná je načase nechat si je přeměřit

Je velmi časté, že s přibývajícím věkem potřebujeme ke čtení...