Tipy, jak se stravovat při vysokém krevním tlaku

Date:

Dnešní uspěchaná doba je nevyzpytatelná. Přináší s sebou mnoho stresu a také snahu všechno rychle a dokonale zvládnout. Časem, ať už chceme nebo ne, se to odrazí na našem zdraví. Ve společnosti tak vzniká celá řada civilizačních chorob, jednou z nich je i hypertenze.

Věděli jste, že hypertenze a vysoký krevní tlak postihuje až 40 % lidí nad 25 let a je jednou z nejčastějších nemocí?

Vysoký krevní tlak ovlivňuje zdraví cévních stěn, které jeho působením hrubnou a ztrácí pružnost, na jejich stěnách se usazují nánosy tuku. Srdce tak musí podávat větší výkon, což způsobuje jeho zátěž.

Hlavní léčba spočívá ve farmakologické léčbě, pomoc si do jisté míry můžete ale i zlepšením vašeho životního stylu, především stravy.

Jak je možné snížit hypertenzi bez léků? Stravou i pohybem

V případě, že jste zjistili, že jste onemocněli vysokým krevním tlakem, měli byste se zamyslet nad tím, jak žijete a zda se nedá něco napravit i bez léků. Pomoct vám může strava a pohyb.

Strava při hypertenzi

Začít byste mohli stravou. Základním krokem při onemocnění vysokým krevním tlakem je dodržování určité diety, která spočívá v omezení příjmu soli, zvýšení příjmu draslíku a výrazným omezením alkoholických nápojů.

Pro dosažení efektu léčby je vhodné řídit se doporučeními, které formuluje Evropská kardiologická společnost EAS. V doporučení EAS se nachází:

 • omezit sůl na méně než 5 mg na den
 • skončit s kouřením
 • omezit příjem alkoholických nápojů
 • předcházet vzniku obezity
 • zvýšit příjem ovoce, zeleniny, ryb, ořechů a nenasycených mastných kyselin
 • snížit konzumaci červeného masa
 • konzumovat mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku
 • pravidelně cvičit

Tip: Tato doporučení je vhodné dodržovat celoživotně, doma i na cestách. Víte, jak bezpečně cestovat s vysokým krevním tlakem?

Co jíst při hypertenzi?

Podívejte se společně s námi na potraviny a minerály, které je vhodné při onemocnění vysokým krevním tlakem konzumovat.

Potraviny bohaté na draslík

Hlavní úlohou draslíku je ovlivňovat množství vody uvnitř buněk a společně se sodíkem udržovat rovnováhu v zadržování a vylučování vody z organismu. Které potraviny jsou bohaté na draslík?

 • čočka a fazole
 • banán
 • černý chléb
 • pivovarské kvasnice
 • pšeničné klíčky
Potraviny bohaté na hořčík

Hořčík je minerál obsažený v potravinách, jako jsou pšeničné klíčky, semena, ořechy, listová zelenina, konkrétně rukola, kapusta, špenát nebo salát.

Potraviny bohaté na vápník

I přítomnost vápníku v lidském těle může příznivě ovlivnit vysoký krevní tlak. Vápník nalezneme v potravinách, jako jsou semena a ořechy, pšeničné klíčky a listová zelenina.

Vitamin E

Vitamin E je vitamin rozpustný v tucích, zlepšuje elasticitu cév, snižuje v nich tlak a pozitivně působí proti vzniku krevních sraženin. Vhodná dávka vitaminu E je 70-800 IU. Tento vitamin se přirozeně vyskytuje v zeleninových listech, v oleji z pšeničných klíčků a oříšcích.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina obsahují velké množství vlákniny, vitamínů a také minerálů. Nejideálnější je konzumovat je v čerstvé nebo mražené podobě. Doporučený příjem ovoce a zeleniny pro dospělou osobu je 0,5 kg-1 kg denně.

Zelený čaj

Pravidelné pití zeleného čaje v malých dávkách v průběhu celého dne může pomoci při léčbě vysokého krevního tlaku a také se zabezpečením elasticity cév.

Medvědí česnek

Medvědí česnek působí dvojnásobnou silou oproti klasickému česneku na ACE blokátory, které zabezpečují snížení krevního tlaku.

Co nejíst při hypertenzi?

Existují také potraviny, které byste při hypertenzi měli ze svého jídelníčku vynechat.

Sůl

Jodizovaná mořská sůl se sníženým obsahem sodíku a kardiosůl jsou nejvhodnější pro snížení sodíku v organismu. Jak co nejlépe redukovat příjem soli?

 • Redukujte příjem potravin, do kterých se během výroby přidává sůl, jako je pečivo různého druhu, mražené maso, výrobky v konzervách a jiné
 • Jídlo připravujte z čerstvých potravin
 • Vyhýbejte se jídlům s vysokým podílem soli, jako jsou salámy, klobásy, šunky a slaniny, slané pochutiny, polotovary, instantní jídla
 • Během vaření nepřidávejte sůl a jídlo dochucujte kořením

Pohyb při hypertenzi

Alespoň okrajově musíme zmínit také pohyb, který přispívá k léčbě vysokého krevního tlaku a udržování jeho hodnot v normě. Pokud trpíte nadváhou nebo dokonce obezitou, je na místě redukce hmotnosti.

Pohybové aktivitě byste se měli věnovat pravidelně, a to alespoň 4x v týdnu, nejméně 30 minut denně. Nezapomínejte ani na pravidelnou regeneraci a odpočinek.

Tip: Můžete se saunovat s vysokým krevním tlakem?

Ať už vás postihne jakékoliv zdravotní omezení a ideálně ještě před tím, než se něco takového stane, měli byste si uvědomit, že vaše tělo je jakýsi chrám vaší duše. Aby prosperovalo, musíte se o něj starat. Zdravé jídlo a pohyb jsou nejlepší prevencí a léčbou na téměř všechny potencionální neduhy.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Imunitní systém ve vašem těle

Imunitní systém není umístěn v jednom orgánu, ale nachází se...

Osvěžující alternativy kávy, které si zamiluješ

V teplých dnech má málokdo chuť na horkou kávu....

Nosíte brýle a máte unavené oči? Možná je načase nechat si je přeměřit

Je velmi časté, že s přibývajícím věkem potřebujeme ke čtení...

Tipy pro stravování při cukrovce

Existují dva hlavní typy cukrovky. Protože ale dva lidé...